top of page
  • Zdjęcie autoraNatalia Piotrowska

Regeneracja po wysiłku- jak floating może ją przyspieszyć?

Dobra i przemyślana strategia regeneracji po ciężkim wysiłku jest niemal tak samo istotna jak sam trening, jeżeli chcesz osiągnąć naprawdę dobre rezultaty. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych informacji, jak floating może wspomóc sportowców w osiągnięciu upragnionego celu.

Sportowcy na co dzień wykonują ciężką pracę, aby podnosić swoją kondycję fizyczną i osiągać ustalone cele, narażając się na duży psychiczny i fizyczny wysiłek. Osiągnięcie upragnionego celu i droga na szczyt wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń. Aktywność fizyczna niesie ze sobą większe ryzyko urazów i kontuzji, a wiadomo że żaden sportowiec nie chce być kontuzjowany czy mieć jakichkolwiek problemów zdrowotnych wynikających z uprawianej przez niego dyscypliny. Każdy szanujący swoje zdrowie sportowiec nie zapomina o tym jak ważna jest regeneracja, czyli umożliwienie mięśniom odpoczynku, niezbędnego do ich prawidłowego wzrostu i zdrowego rozwoju. Po ciężkim treningu mięśnie najczęściej regenerują się od 48 do 72 godzin. Wiele osób wykonuje treningi nawet, gdy ciało nie jest do końca zregenerowane. Takie zachowanie wiąże się z przetrenowaniem, zwiększając również ryzyko kontuzji oraz urazów. Zamiast więc denerwować się na zbyt długi okres regeneracji mięśni, warto wykorzystać sposoby na to, aby ten proces

przyspieszyć. Zobaczmy jak to zrobić?


1. Sen na regenerację


Sen ma bardzo duże znaczenie w przyspieszeniu regeneracji mięśni. Szacuje się, iż człowiek powinien spać przynajmniej 8 godzin na dobę. W trakcie snu mięśnie szybciej się regenerują oraz sprawniej rosną. Badania naukowe dowodzą, że godzina snu w kabinie do Floatingu regeneruje organizm jak 4 godziny snu w normalnych warunkach. Wynika to z tego, że w kabinie jesteś zupełnie odseparowany od bodźców zewnętrznych. Dodatkowo nie musisz używać siły mięśni do tego, aby unosić się na wodzie, więc mogą one całkowicie odpocząć. Duża zawartość magnezu w soli EPSOM działa uspokajająco na Twój układ nerwowy, koi i ułatwia zasypianie.


2. Suplementacja magnezem


W diecie osoby aktywnej powinien znaleźć się kompleks witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dla szybszej regeneracji kluczowe znaczenie ma m.in. magnez. Mikroelementy takie jak magnez, najlepiej spożywać z pożywieniem, jednak sportowcy bardzo często wykazują zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wielokrotnie konieczna okazuje się dodatkowa suplementacja. Dzięki dużej zawartości magnezu w soli EPSOM, sesja w kabinie Floatingowej wspomaga pracę mięśni i usuwa zmęczenie. Działanie mikroelementów zawartych w siarczanie magnezu utrzymuje się nawet do 10 godzin po zabiegu.


“Zamiast więc denerwować się na zbyt długi okres regeneracji mięśni, warto wykorzystać sposoby na to, aby ten proces przyspieszyć”


3. Techniki relaksacyjne


Wielu sportowców chcąc osiągnąć szybszą regenerację stosuje techniki relaksujące ciało i umysł, które wpływają na odprężenie organizmu, a tym samym sprzyjają szybszej regeneracji mięśni, ale również wpływają pozytywnie na ich stan psychiczny. Zawodowy sportowiec na co dzień musi stawiać czoła presji otoczenia, która wymaga i oczekuje od niego jak najlepszych wyników. Do tego dochodzą własne ambicje i wewnętrzna krytyka. Wszystko to powoduje duże napięcie, stres i zmęczenie, a co za tym idzie spadek formy. Jedną z technik relaksacyjnych popularną wśród sportowców jest medytacja. W kabinie Floatingowej możesz w łatwy sposób osiągnąć stan podobny do tego jaki buddyjscy mnisi czy jogini osiągają podczas długotrwałej medytacji. Warunki panujące w kabinie samoczynnie wprowadzają Twój mózg w stan medytacji (fale theta). W ciągu godzinnej sesji jesteś w stanie osiągnąć stan głębokiego relaksu.


4. Termoterapia


Niektórzy sportowcy, aby przyspieszyć regenerację organizmu stosują termoterapię. Wielu zawodowców korzysta z takiej formy relaksu, gdyż korzystnie działa ona na skórę, pomaga odprężyć mięśnie i poprawia krążenie krwi. W kabinie Floatingowej utrzymana jest temperatura zbliżona do temperatury ciała ok. 35,2 °C. Zwiększenie przepływu krwi w organizmie, pomaga pozbyć się kwasu mlekowego z mięśni, zmniejsza ból i przyspiesza czas regeneracji po wszelkich urazach, a także poprawia koncentrację.


Regeneracja mięśni po treningu to proces, o którym każdy sportowiec powinien pamiętać. Ciało, które nie jest gotowe do ponownego wysiłku, powinno otrzymać odpowiednią dawkę odpoczynku, aby mogło powrócić do formy. Dlatego też Floating staje się coraz bardziej popularny i często stosowany przez sportowców w celu zwiększenia wydajności i korzyści z treningów sportowych. Sesje Floatingu całościowo usprawniają organizm,a głęboki relaks dodatkowo rozluźnioną mięśnie, które stają się bardziej odporne na potencjalne urazy i kontuzje. Mięśnie i stawy są całkowicie odciążone, a sportowiec osiąga kompletne fizyczne i psychiczne odprężenie.Dla osiągnięcia zauważalnego efektu należy odbyć min. 3 sesje w krótkich odstępach, nie dłuższych niż 7 dni. Już jedna 60-cio minutowa sesja po intensywnym treningu regeneruje organizm.

Aby osiągnąć, zwiększyć lub utrzymać efekty ważna jest systematyczność. Zachęcamy do skorzystania z karnetu.

Nasze propozycje:

min. 3-4 sesji po 60 minut lub 90 minut w miesiącu dla poprawienia sprawności psycho-fizycznej

min. 2-3 sesji po 60 minut w tygodniu przy leczeniu kontuzji lub dla uzyskania szybkich efektów.


255 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page